GLASBENI TEMELJ: BASEMENT CONTINUO
Če prepoznamo zven basovskega glasu, tudi lažje prepoznamo harmonska in intervalna razmerja v ostalih glasovih. Glasbeni zapis, ki temelji na basovskih linijah so poznali že v zgodnjem obdobju Evropskih notnih zapisov. Rekli so mu ‘basso continuo’ in za izvajanje le tega je bilo potrebno teoretično znanje, prav tako kot to znanje potrebujemo danes za igro po jazzovskih akordičnih vodilih.
To in srečanja z glasbeni samouki-kontrabasisti na področju glasbene teorije je bila Bojanu največja inspiracija pri razumevanju glasbene teorije in oblikovanju metode. Fascinacija nad uporabnim znanjem samoukov po tem, ko je že sam končal študij na akademiji za glasbo. Zmotno je mišljenje, da je nekaterim ‘dobro uho’ položeno že v zibko. Samouk ne pomeni, da se je vsega naučil sam, temveč, da je se je učil na drugačen način. Tudi samouki imajo svoje učitelje in tudi vplivom konvencionalnih metod se ne morejo izogniti. Bojan omenja imena treh kontrabasistov in skladateljev, ki so ga najbolj inspirirali z razumevanjem glasbe. To so Marko Gregorič, Gal Gjurin in Matija Krivec. Ni naključje, da so vsi kontrabasisti.
GLASBENI ZAPIS
Začetki igranja instrumenta se izvajajo brez uporabe notnih materialov, vendar z velikim poudarkom na razumevanju in poimenovanju slušnega doživetja. Zvoke poimenujemo relativno glede na tonaliteto po sistemu Kodalyjevega relativenega solfeggia, absolutno pa z glasbeno abecedo. Sledimo načelu, ki velja tudi za otroško učenje materinega jezika: najprej se naučimo govoriti, šele nato brati in pisati. Klasičnemu evropskemu pet črtnemu zapisu dodajamo še druge uporabne zapise glasbe, kot so piano roll, stick notation, tabulature, akordično vodilo in vizualizacijo kroga avtodidaktične glasbene teorije.
Zapis glasbe ni nujno le vizualnen, za svoje delo uporabljamo tudi zvočne zapise iz katerih se učenci učijo. Najstarejši, način učenja – ponavljanje in memorizacija (od instrumenta do ušes) je še vedno nepogrešljiv del glasbenih zapisov.